“Kerkelijke functie en uitstraling moet daarbij behouden blijven”.
De voormalige gereformeerde Zuiderkerk in Assen krijgt een nieuwe toekomst. De monumentale kerk is gekocht door Dirk Jan van den Heuvel uit Reeuwijk, die het gebouw met zijn investeringsbedrijf wil restaureren en zoveel mogelijk in ere herstellen. De kerkelijke functie moet daarbij behouden blijven.

De Zuiderkerk stond sinds vorig jaar te koop voor ongeveer één miljoen euro. Na bijna een jaar heeft het rijksmonument uit de jaren twintig een nieuwe eigenaar gevonden. Van den Heuvel kwam de kerk tegen in een advertentie en was direct onder de indruk van het gebouw.
Een mogelijke bestemming als klimhal zag hij niet zitten. Volgens de nieuwe eigenaar is de Zuiderkerk daarvoor veel te bijzonder. Zijn plan is juist om het gebouw weer zoveel mogelijk de uitstraling van een kerk terug te geven.
Daarbij wordt onder meer gekeken naar het interieur. Zo wil Van den Heuvel de verduistering voor de glas-in-loodramen verwijderen, zodat de ramen weer beter tot hun recht komen. Ook het orgel en de preekstoel moeten opnieuw prominente plekken in de kerk krijgen. Een deel van de kerkbanken wordt opgeknapt.
Kerkelijke functie blijft behouden.

De Zuiderkerk moet volgens de plannen ook daadwerkelijk een kerk kunnen blijven. Van den Heuvel wil het gebouw op zondagen beschikbaar stellen aan kerkgenootschappen voor kerkdiensten.
Op andere dagen is er ruimte voor een bredere invulling. Zo wordt gedacht aan bruiloften en andere ceremonies, lezingen, muziekuitvoeringen en bijeenkomsten. De inkomsten uit deze activiteiten moeten helpen om het monumentale gebouw ook op lange termijn te kunnen onderhouden.
De kerk wordt momenteel nog gebruikt door Life Assen. De gemeente groeit en verhuist daarom naar een bedrijfspand aan de Winkler Prinsstraat. Totdat het nieuwe onderkomen gereed is, mag Life Assen de Zuiderkerk de komende maanden nog blijven gebruiken.

Restauratie moet volgend jaar klaar zijn.
Na de verhuizing wil de nieuwe eigenaar verder met de restauratie van het gebouw. Van den Heuvel verwacht dat de werkzaamheden volgende zomer kunnen zijn afgerond.
Hij staat open voor verschillende kerkgenootschappen en andere organisaties die gebruik willen maken van de Zuiderkerk. Daarmee moet het gebouw uitgroeien tot een plek waar de oorspronkelijke kerkelijke functie wordt gecombineerd met nieuwe vormen van gebruik.
De ambitie is duidelijk: geen nieuwe bestemming die het karakter van de Zuiderkerk aantast, maar een levend monument waarin de geschiedenis, architectuur en kerkelijke functie zichtbaar en voelbaar blijven.